Przeskocz do treści

Bezpieczne oglądanie telewizji

Telewizor, do kupienia w https://www.sferis.pl/telewizory-2096 to urządzenie dla osób w różnym wieku. Chętnie korzystają z niego osoby w średnim wieku i dzieci. Młodzież częściej wybiera jednak komputer, który oferuje bardziej atrakcyjną i mniej powtarzalną rozrywkę. Mogłoby się wydawać, że to właśnie komputery są najbardziej szkodliwe dla zdrowia. Okazuje się jednak, że telewizory również mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, jeśli niewłaściwie się z nich korzysta. Jak tego uniknąć?

Bezpieczna odległość od ekranu

Dotyczy to głównie dzieci, które bardzo często siedzą bezpośrednio przed telewizorem, oglądając ulubioną bajkę. Żaden rodzic nie powinien do tego dopuszczać. Odległość od ekranu nigdy nie powinna być mniejsze niż ok. 3 metry. Oglądanie telewizora z bliskiej odległości może podrażniać oczy i na dłuższą metę prowadzić nawet do wad wzroku. Wynika to przede wszystkim z dużej jasności ekranu i nasycenia kolorów, które nie są odpowiednie dla wzroku, szczególnie u małych dzieci.

Wygodna pozycja podczas oglądania

Kolejna zasada, o której zapomina z kolei wiele osób starszych. Podczas oglądania telewizji nie można zapominać o wygodnym ułożeniu ciała. Przesiadywanie godzinami w niewygodnej pozycji może wywoływać ból mięśniowy i innych dolegliwości bólowych, a w niektórych przypadkach prowadzić nawet do powstania zwyrodnień. Osoby w każdym wieku powinny więc zwracać uwagę na to, w jakiej pozycji oglądają telewizję. Nie należy też robić tego za długo - o tym w następnym punkcie.

Przerwy w czasie oglądania teletelewizorwizji

Często mówi się, że podczas pracy przy komputerze należy co jakiś czas organizować sobie przerwy, aby odciążyć oczy i mięśnie. To samo dotyczy oglądania telewizji. W przerwach na reklamy warto oderwać się od ekranu, rozciągnąć się lub pójść na krótki spacer. Pomoże to rozluźnić mięśnie i przede wszystkim odpocząć oczom, które podczas oglądania telewizji często są nadwyrężane. Szacuje się, że podobną przerwę należy organizować co najmniej raz na godzinę i powinna ona trwać przynajmniej 5 minut, tak aby oczy mogły się zregenerować.