Przeskocz do treści

Być świadomym przy zakupie komputera

Dobry i odpowiedzialny konsument to taki, który ma wysoką świadomość dotyczącą tego, jaki produkt kupuje. Często jest z tym po dziś problem, gdyż klienta w pierwszej kolejności przyciąga wygląd produktu, a dopiero w drugiej kolejności jakość. Również swoją rolę odgrywa cena. Jednak szczególnie w przypadku komputerów okazuje się, że ta świadomość konsumentów jest dosyć niska i wiele osób nie zwraca uwagi na istotne czynniki, które decydują o tym, dlaczego to właśnie taki sprzęt jest najlepszy.

Zalety i wady komputerów stacjonarnych

Komputer stacjonarny z pewnością nie zachęci konsumenta swoją wielkością i nieporęcznością. Ze względu na coraz większą ilość czasu spędzaną poza domem, coraz bardziej przydatny staje się sprzęt, który można łatwo przenieść w różne miejsca. Takie możliwości dają laptopy, a komputery stacjonarne są ich pozbawione.


Sporo osób ufa uznanym producentom i uważa, że skoro kupili sprzęt o uznanej marce, to nie grożą im żadne usterki. Jednak to laptop ma większą tendencją do uszkodzeń i przegrzewania się, aniżeli komputery pc. W dodatku zwykle ciężko jest się dostać do obudowy komputera przenośnego i spróbować naprawić go na własną rękę albo przynajmniej wytrzeć z kurzu. Trzeba więc udać się do serwisu, gdzie również trzeba sporo wydać - wydatki są wyższe, jeśli chodzi o laptopy, które oddaje się do naprawy w całości. W przypadku komputerów pc wystarczy wymienić pojedyncze części.
Cena zachęca więc do zakupu komputera stacjonarnego, który jest zazwyczaj tańszy od swojego odpowiednika o podobnych parametrach, nawet po zakupie głośników, myszy, klawiatury, ekranu i innych niezbędnych akcesoriów. Jednak na tym koszty się nie kończą. Komputer przenośny zużywa znacznie więcej prądu - możemy być pewni, że rachunki za prąd będą wyższe w sytuacji, gdy używamy stacjonarny sprzętu, aniżeli, gdy korzystamy z laptopa. Jest to spowodowane mocą obliczeniową, która pozwala na szybsze korzystanie z komputera stacjonarnego.
Podsumowując, komputery stacjonarne są bardziej atrakcyjne pod względem ceny, a komputery przenośne pod względem uniwersalności. Jak się jednak okazuje, zarówno jeden, jak i drugi element nie jest wystarczający, aby świadomie określić co będzie dla nas lepsze.