Przeskocz do treści

Czy istnieje idealna roślina, która nie wymaga dużej uwagi?

Kwiaty w domu stanowią piękną ozdobę. Powinny stać one nie tylko w salonie, ale też w sypialni czy gabinecie. Niektóre osoby nawet trzymają rośliny w łazience, ale wówczas należy dobrać gatunek, który będzie dobrze rosnąć w tak ekstremalnych warunkach. Dla osób, które nie znają się na kwiatach lub nie mają czasu na ich pielęgnację, polecany jest zamiokulkas, który często jest też nazywany w skrócie zamią.

Roślina, która wymaga minimum uwagi

W dzisiejszych czasach każda minuta się liczy. Większość czasu spędza się w pracy lub w szkole, a po przyjściu do domu zostaje jedynie trochę godzin, aby przygotować się do dnia kolejnego. Dobrze jest po takim dniu przyjść do domu, w którym są piękne, zielone kwiaty. Oczyszczają one powietrze i sprawiają, że atmosfera jest przytulniejsza. Zamia jest rośliną, która wymaga mało uwagi, a więc idealnie nadaje się na dzisiejsze czasy. Ma sztywne i proste łodygi, a z nich wyrastają ciemnozielone owalne liście. Wygląda bardzo efektownie, a dodatkowo może nawet zakwitnąć. Zdarza się to rzadko, ale jednak.

Jakie warunki są odpowiednie dla zamiokulkasa?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, zamia nie jest wymagająca. Raczej preferuje ona stanowiska mało nasłonecznione, a nawet zacienione. Jeśli chodzi o podlewanie, to najlepiej robić to wówczas, gdy ziemia w doniczce jest już sucha. Obfite podlewanie szkodzi zamii. Nie należy trzymać jej w za zimnych i za ciepłych pomieszczeniach. Najlepszą temperaturą jest od 20 do 25 stopni. Zimą należy uważać na przeciągi i powiewy mroźnego powietrza. Takie warunki nie są dobre dla zamii.

Czy zamiokulkasa jest wysoką rośliną?

W przypadku zamii warto pomyśleć o miejscu, zanim ktoś postanowi ją kupić. Parapet może nie wystarczyć, gdyż roślina osiąga wysokość nawet do 1,5 metra. Dodatkowo rozrasta się wszerz, przy czym wygląda niezwykle efektownie. Zatem idealnie jest postawić ją na podłodze lub na niskim kwietniku, a będzie wspaniałą ozdobą każdego pomieszczenia.