Przeskocz do treści

Czym jest basen kanadyjski i dlaczego warto zainstalować go w swoim ogrodzie?

Ludzie latem szukają ochłody. Nie zawsze można wyjechać nad jezioro czy rzekę. Fanom spędzania czasu nad wodą warto polecić budowę basenu kanadyjskiego we własnym ogrodzie. Pierwsze baseny tego typu zaczęto budować w Polsce przeszło 20 lat. Dzisiaj takie rozwiązanie cieszy się wielką popularnością. Czym charakteryzuje się basen kanadyjski i dlaczego dobrze go mieć na swojej posesji?

Dlaczego taki rodzaj basenów nazywa się "kanadyjskim" i co jeszcze warto o nim wiedzieć?

basen kanadyjski

Baseny równią się od siebie między innymi jakością, wielkością, kształtem oraz sposobem produkcji. Konstrukcje, początkowo wytwarzane w Kanadzie, zaczęto nazywać basenami kanadyjskimi. Choć współcześnie powstają również w Europie, nazwa pozostała. Obecnie w ten sposób określa się basen ogrodowy składający się z gotowych arkuszy stalowej, często falowanej blachy, które osadza się na konstrukcji z profili. 

Wnętrze takiego basenu wyłożone jest geomembraną, czyli specjalną folią PCV. Natomiast zewnętrzna strona często pomalowana jest w ten sposób, aby imitować naturalne surowce, jak kamień czy drewno. Ma to na celu harmonijne skomponowanie się basenu kanadyjskiego z krajobrazem ogrodu.  

Jaki basen kanadyjski będzie najlepszy do ogrodu?

Basen tego typu ze względu na swoją konstrukcję, może być wolnostojący lub wkopany w ziemię. Każde rozwiązanie ma swoje zalety:

  • Basen kanadyjski wolnostojący jest bardziej powszechnym rodzajem basenu. Jest mobilny i prosty w montażu. Zamiast kopania dziury, wymaga jedynie wyrównania terenu.
  • Basen kanadyjski wkopany całkowicie lub częściowo w ziemię, ma lżejszą budowę. Łatwiej się do niego wchodzi, nieco lepiej komponuje się z otoczeniem.

Z pewnością ten rodzaj basenów wyróżnia się wśród konkurencji. Ze względu na liczne zalety, warto rozważyć jego montaż na swojej posesji.