Przeskocz do treści

Czym są i jak działają akarycydy?

Roztocza, które żyją na roślinach, są trudnym i trudnym problemem do rozwiązania. Jeśli pomimo odpowiedniej pielęgnacji kwiaty zaczynają słabnąć i tracić wigor, może to świadczyć o obecności szkodnika. Zwykle nie widać ich na pierwszy rzut oka, dlatego walka z nimi jest tak męcząca. Jednym z najczęstszych roztoczy jest przędziorek, który można rozpoznać po białych pajęczynach na liściach. Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się niechcianych gości jest środek roztoczobójczy.

Na co działają akarycydy?

Akarycydy charakteryzują się dużą skutecznością i są bardzo ważne w ogrodnictwie. Jednak akarycydy są dostępne nie tylko jako spray na przędziorków, ale mogą być również stosowane w leczeniu egzemy. Jeśli zauważysz nietypowo zdeformowane, podniesione lub przebarwione liście, może to być wspomniana egzema, która osłabia roślinę i rozprzestrzenia niebezpieczne choroby. Ich nazwa jest związana z oszpecającymi liśćmi, ale efekt różni się w zależności od rodzaju oszpecania. Na przykład rdza jabłoni sprawia, że liście wyglądają na zardzewiałe, a winogrono pozostawia białe plamy. Dobór powinien być dopasowany do gatunku, stadium rozwojowego i mechanizmu działania roztocza.

akarycydy

Jak stosować akarycydy w sadach?

Akarycydy to doskonały sposób zwalczania przędziorków na różach, chryzantemach, gerberach, roślinach doniczkowych, ogórkach i pomidorach uprawianych w szklarniach. Trzeba tylko pamiętać o dostosowaniu dawki środków botanicznych i odpowiednim czasie oprysku. Rośliny ozdobne, takie jak chryzantemy czy róże, należy opryskać przy pierwszych oznakach żerowania roztoczy. Mszyce i przędziorków w postaci wybranego akarycydu wystarczy opryskać liście iw razie potrzeby powtórzyć zabieg po czasie podanym na etykiecie. Inaczej jest w przypadku drzew i krzewów owocowych. Ich opryskiwanie powinno zależeć od fazy kwitnienia.