Przeskocz do treści

Egzotyczne regały na książki – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Niektóre modele książkowych regałów wyróżniają się daleko idącą oryginalnością. Tak jest chociażby w przypadku regałów o egzotycznym pochodzeniu, to jest o dalekowschodnim, a nawet indonezyjskim rodowodzie. Co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Oryginalne, niecodzienne kształty

Egzotyczne regały na książki wyróżniają się bardzo niecodziennym i zaskakującym dla Europejczyków kształtem. Niektóre z nich prezentują się tak, jak gdyby zostały wyjęte z domu Hobbita, o czym zresztą świadczy ich niewielki rozmiar i okrągły kształt. Mało tego - modele te posiadają często otwartą konstrukcję, w której centrum znajduje się imitacja drzwi. Dzięki temu sprawiają one wrażenie niezwykle pomysłowych, a zarazem funkcjonalnych.

Materiały produkcyjne

Egzotyczne regały książkowe są często wyprodukowane z dość rzadko spotykanych gatunków drewna. Warto więc zwrócić uwagę, czy dany wyrób (którego cena jest dość wysoka) nie ulegnie w danym klimacie spękaniu lub rozwarstwieniu. Najlepiej do tego celu nadaje się drewno tekowe, które jest odporne na działanie wilgoci i doskonale znosi duże różnice temperatur. Warto też postawić na modele wyprodukowane z trwałego (i czarnego) drewna hebanowego, ale trzeba się liczyć z ich wyższym kosztem.

Model zewnętrzny czy wewnętrzny?

Z reguły typowy, egzotyczny regał na książki jest konstrukcją zewnętrzną, którą osadza się na podłodze lub też mocuje bezpośrednio do płaskiej ściany. Czasem jednak zdarza się, że niektóre z tych modeli dopasowane są do wpustów wewnątrz ścian. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni i jednocześnie zapewnia oryginalny efekt wizualny. Warto też zaznaczyć, że tak zaprojektowana konstrukcja nie musi mieć formy symetrycznej. Całkiem ciekawie prezentują się bowiem modele asymetryczne, które są np. osadzone na specjalnej, kolistej ramie.

Podsumowując, egzotyczne regały na książki to projekty, które mogą zaskoczyć nawet największego konesera świetnie dopracowanych wnętrz. I właśnie dlatego warto na nie zwrócić uwagę przy organizowaniu domowej aranżacji.