Przeskocz do treści

Jak dbać o meble ogrodowe, by służyły przez lata?

Meble ogrodowe to niemały wydatek, dlatego warto dbać o nie regularnie, by służyły przez wiele sezonów i nadal prezentowały się efektownie. Poprawne czyszczenie, przechowywanie i pielęgnacja krzeseł, stołów i innych elementów mebli do ogrodu sprawi, że niestraszne im będą ulewy i prażące słońce, a do tego wszystkie te czynności nie muszą być ani trudne, ani skomplikowane! Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Meble do ogrodu drewniane zwykle nastręczają największych trudności i mają opinię trudnych w obsłudze, jednak ich niewątpliwy urok warty jest tego, by poświęcić im nieco więcej czasu. Przed rozpoczęciem każdego sezonu (albo przynajmniej raz na dwa lata) warto takie meble przeszlifować i zaimpregnować. Szlifowanie pozwoli nam usunąć zanieczyszczenia, plamy czy przebarwienia i wygładzić powierzchnię, a impregnacja ochroni drewno przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Szczególnie wilgoć może sprawić, że drewniane meble zaczną się wypaczać i zniekształcać. Możemy też użyć lakierobejcy, którą dodatkowo wzmocnimy kolor drewna. W trakcie sezonu warto pilnować, by meble nie były zbyt często mokre - wszelkie rozlane napoje czy nagromadzony deszcz po ulewie dobrze jest od razu wycierać, a w miarę możliwości trzymać takie meble pod zadaszeniem, co przy okazji ochroni je także przed działaniem słońca. Natomiast późną jesienią, gdy sezon się kończy, meble ogrodowe należy schować do suchego, przewiewnego pomieszczenia, gdyż mróz mógłby stać się przyczyną pęknięć i inny uszkodzeń.

meble ogrodowe

Meble ogrodowe plastikowe - jak je zabezpieczyć?

Meble ogrodowe z tworzywa sztucznego mają tę zaletę, że zwykle są tańsze, a do tego lżejsze niż meble drewniane i występują w szerszej gamie kolorystycznej. Jednak i takie tworzywo nie jest niewrażliwe na warunki pogodowe. Długotrwałe wystawienie na działanie promieni słonecznych sprawi, że kolor wypłowieje i zblednie, dlatego takie meble warto zabezpieczać płachtą ochronną, trzymać pod zadaszeniem lub chować do pomieszczenia, gdy są nieużywane. Po sezonie także dobrze jest je schować, bo - podobnie jak w przypadku drewna - mróz i śnieg będą przyczynami odbarwień i pęknięć.