Przeskocz do treści

Jak ogrzewać basen?

Przydomowy basen z całą pewnością jest niesamowitą atrakcją podczas gorącego lata. Jednak takich upalnych dni w roku mamy maksymalnie 40. Co zrobić w inne dni, aby korzystać z dobrodziejstwa, jakie niesie basen jak najdłużej? Odpowiedź jest bardzo prosta. Musimy podgrzewać wodę w basenie. Rozwiązań na rynku jest dużo, warto jest postawić na odnawialne źródła energii i zaplanować ogrzewanie basenu już na poziomie projektowania naszego basenu. Do wykorzystania mamy między innymi pompy ciepła, kolektory słoneczne czy też podgrzewanie elektryczne i wymienniki ciepła. Każde z tych rozwiązań, ma plusy i minusy.

Lokalizacja basenu

ogrzewanie basenu

Lokalizacja naszej działki w przypadku kiedy planujemy ogrzewanie basenu z wykorzystaniem energii słonecznej ma bardzo duże znaczenie. Na budowę basenu powinniśmy wybrać z jednej strony miejsce, które jest osłonięte od wiatru dzięki czemu woda się nie wychładza, a z drugiej strony w miejscu jak najbardziej nasłonecznionym. Warto pamiętać, że basen wkopany w grunt dłużej utrzymuje ciepłą wodę.

Energia słoneczna

Wykorzystanie kolektorów słonecznych do ogrzewania basenu wydaje się doskonałym rozwiązaniem. Jest ono dobre zarówno dla środowiska jak i również dla naszej kieszeni. Warto zauważyć, że woda podgrzana w ten sposób może służyć również w domu jako woda użytkowa. Minusem jest konieczność znalezienia dodatkowego miejsca na ustawienie kolektorów.

Pompa ciepła

To drugie najczęściej spotykane rozwiązanie, które również zaliczamy do źródeł energii odnawialnej. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest mniejsza powierzchnia instalacji. Do wad za to zaliczymy wyższe koszty utrzymania.

Oprócz tego wodę w basenie możemy podgrzewać za pomocą wymienników ciepła połączonych z naszą kotłownią, czy też elektrycznie. Rozwiązań jest wiele. Każdy musi znaleźć odpowiednie dla siebie.