Przeskocz do treści

Jaki jest najlepszy odkurzacz dla alergików?

Podczas sprzątania mieszkania niestety trzeba zmagać się z wieloma alergenami i nie inaczej jest w przypadku odkurzania. Na szczęście na rynku można spotkać wysokiej jakości sprzęt odkurzający, który zaprojektowany został właśnie z myślą o alergikach.

O czym należy pamiętać?

Jak powszechnie wiadomo roztocza żyją w kurzu i bardzo często osiadają nie tylko na dywanach, ale również w szczelinach podłóg i na tapicerowanych meblach. Przy korzystaniu ze specjalnych detergentów i odpowiedniego sprzętu można poradzić sobie z tymi niesłychanie dokuczliwymi współlokatorami. Aby pozbyć się wszystkich roztoczy należy systematycznie odkurzać dywany, podłogi i meble za pomocą specjalistycznego odkurzacza.

odkurzaczDobry odkurzacz dla alergika

Przy wyborze najlepszego odkurzacza dla alergika warto zwrócić szczególną uwagę na systemy filtracji wydmuchiwanego powietrza. Wszystkie alergeny wciągane przez odkurzacz nie mogą wydostać się ponownie na zewnątrz. Unikać należy przede wszystkim tradycyjnych odkurzaczy, które wyposażone są w filtry tekstylne. Warto postawić z kolei na popularne filtry HEPA i na filtry wodne, które doskonale radzą sobie ze zbieraniem roztoczy, sprawdź przykładowe propozycje na sferis.pl/odkurzacze-1932. Dzięki porządnym filtrom można pozbyć się także komórek grzybów, pleśni oraz pyłków kwiatów, które dla wielu osób są dużym problemem.

Moda na filtry HEPA

Filtry HEPA wykonane są najczęściej z wysokiej jakości włókna szklanego i syntetycznej żywicy. Głównym zadaniem filtrów jest skrupulatne wychwytywanie roztoczy i zatrzymywanie ich w specjalnym zbiorniku. Profesjonalne filtry są w stanie zatrzymać nawet bardzo niewielkie cząsteczki w rozmiarze do 0,3 mikrona. Olbrzymią zaletą HEPA jest to, że są to filtry wielokrotnego użycia. Gdy się zabrudzą należy je wyjąć z odkurzacza i wyprać dokładnie w gorącej wodzie. Aby odkurzacze z filtrami HEPA działały sprawnie, to przynajmniej raz na rok należy wymienić stare filtry na nowe. Niestety nowe filtry od renomowanego producenta mogą kosztować nawet powyżej 200 zł, ale jest to jedna z tych inwestycji, która na pewno się zwróci.