Przeskocz do treści

Masz ogród? Postaw basen i nie daj się upałom

Kiedy zaczyna się lato i temperatura rośnie, szukamy sposobów, żeby się schłodzić i przetrwać najgorętsze godziny. Osoby mieszkające w blokach próbują sobie radzić zasłaniając i zamykając okna, żeby nie wpuszczać upalnego powietrza, a przy okazji zazdroszczą właścicielom ogrodów, którzy mogą pozwolić sobie na własny, prywatny basen ogrodowy.

Na szczęście nie trzeba inwestować w zbiorniki wkopane w ziemię, z podziemnymi systemami filtrującymi. W obecnych czasach można mieć basen ogrodowy za stosunkowo niewielkie pieniądze. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj i wielkość możemy sobie pozwolić.

Rodzaje basenów ogrodowych

Decydując się na postawienie basenu ogrodowego https://nettrading.pl/baseny-ogrodowe trzeba wziąć pod uwagę, czy w ogrodzie znajdzie się wystarczająco duża, płaska powierzchnia, na której będzie mógł stanąć zbiornik. Często właśnie od posiadanego miejsca zależy, na który basen się zdecydujemy.

Najczęściej wybierane rodzaje basenów ogrodowych to:

  • baseny rozporowe
  • baseny stelażowe

Baseny rozporowe są okrągłe i najszybsze do rozstawienia. Wystarczy napompować kołnierz i zacząć lać wodę, a ścianki będą się podnosić w miarę napełniania. Te zbiorniki są dość tanie i często nie posiadają filtra.

Baseny stelażowe mogą mieć różne kształty, ich rozłożenie chwilę zajmuje, ale dzięki konstrukcji zewnętrznej, wersje prostokątne mogą mieć kilkumetrową długość, co daje o wiele większe możliwości zabawy. 

O czym pamiętać posiadając basen ogrodowy?

Chcąc cieszyć się bezpieczną kąpielą w czystej wodzie, należy pamiętać, żeby o nią zadbać.

Niezależnie od tego, czy basen ogrodowy ma filtr, czy nie, należy zaopatrzyć się w środki do dezynfekcji wody. Najpopularniejszym środkiem jest chlor, który przy okazji barwi wodę na niebieski kolor.

W zbiornikach z filtrem łatwiej jest utrzymać wodę w czystości, ale to nie oznacza, że bez osprzętu jest to niemożliwe. Na rynku dostępne są specjalne, pływające dozowniki do chemii basenowej, które sprawdzą się w takich przypadkach.

Po skończonym sezonie wystarczy wylać wodę, złożyć basen i przechować do następnego lata.