Przeskocz do treści

Nawilżacz powietrza

Czy warto kupić nawilżacze powietrza? Jak wybrać najlepszy nawilżacz?

Wybór nawilżacza powietrza

Wybierając tai sprzęt, trzeba zwrócić uwagę głównie na własne potrzeby, wydajność, moc urządzenia, pojemność zbiornika, filtry i dodatkowe funkcje. Model parowy działa skutecznie, jednak warto zauważyć, że nieco podnosi temperaturę powietrza. Modele natomiast ultradźwiękowe mają wiele dodatkowych funkcji. Bardzo ważne jest, aby po zakupie systematycznie korzystać z nawilżaczy powietrza, co da jak najlepsze efekty.
Podczas wyboru ważna jest także cena nawilżacza. Nawilżacze tradycyjne są najtańsze, natomiast parowe i ewaporacyjne są już droższymi modelami. Niezwykle ważne są także parametry techniczne.

Działanie nawilżacza powietrza

Wiele nawilżaczy posiada nie tylko funkcję nawilżania powietrza, ale także jego oczyszczania. To sprzęt niezwykle potrzebny w domu alergików, osób z astmą, czy w mieszkaniach ze zwierzętami. Takie urządzenie wpłynie na pozbywanie się wirusów, pleśni i bakterii różnego typu.
Na jego działanie może się składać kilkustopniowa filtracja powietrza. Urządzenie zasysa do środka powietrze, następnie oczyszcza je z użyciem filtrów. Wiele modeli posiada także funkcję jonizacji lub są wspomagane za pomocą lamp UV.
Dobierając oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę na podobne aspekty, jak podczas zakupu nawilżaczy powietrza. Ważna jest wydajność, filtry, stopnie oczyszczania, a także dodatkowe funkcje (np. czujnik stanu powietrza w pomieszczeniu).

Czyszczenie nawilżacza

Jeśli bardzo często w domu używany jest nawilżacz, trzeba pamiętać o systematycznym czyszczeniu tego sprzętu. Najlepiej czyścić go co 2/3 dni, aby mieć pewność właściwego działania. Przed czyszczeniem warto zapoznać się z instrukcją obsługi. Nawilżacze powietrza można czyścić wodą, wodą z mydłem, octem, wodą z płynem do mycia naczyń lub specjalnym preparatem. Najłatwiejszym sposobem będzie skorzystanie z wody z mydłem, zużytej szczoteczki do zębów i suchej ściereczki.

Nawilżacze powietrza powinny być regularnie czyszczone, aby prawidłowo działały.