Przeskocz do treści

Nawozy do iglaków niezbędne w całorocznej pielęgnacji

Krzewy iglaste to jeden z najchętniej wybieranych rodzajów roślin do ogrodów i na posesje. Zawdzięczają to zapewne przede wszystkim temu, że przez cały rok odznaczają się pięknym kolorem, który może mieć bardzo rożne odcienie - od intensywnej zieleni aż po szmaragdy, szarości, a nawet błękity. Koniecznie trzeba jednak zadbać o właściwą pielęgnację.

Wymagania glebowe

Aby iglaki pięknie rosły i cieszyły oczy przez cały rok, niezbędna jest właściwa pielęgnacją, a także odpowiednie gleba. Co prawda często sadzi się je po prostu na dostępnym podłożu, ale nie zawsze jest ono właściwe dla tych roślin, co widoczne jest później w ich rozwoju. Iglaki cenią sobie żyzną, przepuszczalną i próchniczą ziemię - wtedy najlepiej się rozwijają, a nie mniej istotny jest jej odczyn - powinien być lekko kwaśny. Do sadzenia roślin można kupić gotową ziemię z przeznaczeniem dla nich, a także koniecznie stosować nawozy do iglaków w tym przede wszystkim wiosną oraz przed zimą.

Nawozy do iglaków

Wśród tego rodzaju produktów do pielęgnacji iglaków znajdziemy przede wszystkim nawozy do iglaków wiosenne oraz te do zastosowania przed zimą. Odznaczają się one nieco innym składem, który ma za zadanie zaspokoić zapotrzebowanie rośliny w mikroelementy w określonej fazie wzrostu. Na przykład nawozy wiosenne powinny być bogate w azot, który ma wspomóc roślinę w wytworzeniu nowych igieł, pędów i pąków kwiatowych. Powinny także zawierać magnez.

Te do zastosowania jesienią powinny być zdecydowanie ubogie w azot, a zawierać przede wszystkim fosfor, potas, siarkę i inne mikroelementy, które wzmocnią roślinę przed zimą i sprawią, że wytworzy ona lepsze systemy korzeniowe i będzie bardziej odporna na mróz i inne niekorzystne warunki pogodowe.

Wśród nawozów do iglaków może także wyróżnić takie, które stosuje się latem lub w razie nagłej potrzeby. Mogą mieć one postać płynu lub w granulkach - jednak zawsze warto ich wybór skonsultować, aby dopasować do swoich roślin produkt, który najlepiej będzie wpisywał się w ich potrzeby.