Przeskocz do treści

Nawozy do roślin doniczkowych – czym się kierować przy ich wyborze

Każdy miłośnik roślin doniczkowych chciałby upajać się widokiem zdrowych i pięknych okazów. Aby jednak tak było trzeba odpowiednio je pielęgnować. Do tego potrzebne nam będą odpowiednie nawozy.

Kluczowe pierwiastki

W okresie wiosennym zdecydowana większość roślin wchodzi w etap intensywnego wzrostu. To odpowiedni czas, by dostarczyć roślinie nawóz do kwiatów, dostosowany do gatunku. Wybór właściwego preparatu, to kluczowa sprawa. W związku z tym należy się dowiedzieć, jakie pierwiastki będą potrzebne roślinom przez nas hodowanym. Do podstawowych makroelementów zaliczany jest azot, potas i fosfor. Jeśli chodzi o mikroelementy, to największy wpływ na roślinę ma żelazo, miedź, molibden i bor.

Rola makroelementów

Zakupując nawozy do kwiatów domowych, musimy zwrócić szczególną uwagę na ilość azotu. Jest on odpowiedzialny za obfity rozwój zielonych części każdej rośliny. Fosfor przyczynia się do odpowiedniego rozwoju pąków, a także odpowiada za kwitnienie i prawidłowy rozrost korzeni. Potas także ma wpływ na kwitnienie, ale też dodatkowo przyczynia się do zwiększenia odporności. Przy jego wsparciu nasze ozdoby doniczkowe łatwiej sobie poradzą z chorobami. Mikroelementy także mają wpływ na rozwój roślin, ale nasze kwiatki nie potrzebują ich w dużych ilościach.

Kaktusy i sukulenty

Niezwykle ciekawą grupą roślin hodowanych w doniczkach są kaktusy i sukulenty. W odróżnieniu od większości roślin nie potrzebują zbyt wiele azotu. Jednak przy ich uprawie również stosujemy nawozy do roślin doniczkowych, tyle że koncentrujemy się na fosforze i potasie. Trzeba jednak podchodzić do tego z dużą ostrożnością. Zbyt częste nawożenie może doprowadzić do nadmiernego wydłużania się struktury bryły, przez co roślina nabierze nienaturalnych kształtów.