Przeskocz do treści

Wszystko o lakierach do drewna

Lakiery do drewna chronią drewno przed wilgocią, zapobiegają jego uszkodzeniom i znacznie przedłużają trwałość. Jednak wcześniej należy do lakierowania drewno odpowiednio przygotować.

Podczas poszukiwania lakieru do drewna warto pamiętać, że różnią się one właściwościami, a więc i przeznaczeniem. Nie ma lakierów uniwersalnych, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Drewno wykorzystywane na zewnątrz wymaga znacznie innej ochrony niż to wykorzystywane w meblach domowych. Lakier tworzy na powierzchni drewna transparentną i gładką powłokę, która uwydatnia naturalny rysunek jego słojów. Taka powłoka jest odporna na ścieranie.

Podczas kupowania lakieru najczęściej należy wybrać między lakierem podkładowym i nawierzchniowym. Lakiery podkładowe stosowane są jak sama nazwa wskazuje, jako pierwsza warstwa. Dzięki temu powłoka lakiernicza jest trwale zespolona z podłożem. Lakiery nawierzchniowe tworzą z kolei warstwę wykończeniową, która nadaje całej powłoce lakierniczej wygląd ostateczny. Chroni ona skutecznie drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przenikaniem w jego wgłąb wilgoci. Do wyboru są poza tym lakiery matowe, półmatowe oraz z połyskiem. Nie wszystkie powierzchnie wymagają jednak malowania lakierem podkładowym.