Przeskocz do treści

Oleje do drewna – sposób na ochronę

Spośród nowoczesnych środków ochrony drewna spotkać można oleje do drewna czyli mieszanki różnych olei roślinnych oraz rozcieńczalników.

Taki preparat dogłębnie wnika w strukturę drewna, co nadaje im odporność na działanie wody oraz znaki czasu w postaci pękania i rozsychania się. Drewniane powierzchnie wciąż pracują. Chodząc po starej drewnianej podłodze najlepiej widać co może się wydarzyć, jeśli niezbyt dobrze zadba się o drewno. Drewno pokryte olejami wciąż oddycha, nie ma tu mowy o powierzchni takiej jaką daje lakier, który tworzy film zabezpieczający na stałe aż do uszkodzenia warstwy lakieru. Dzięki oddychającej warstwie olejowej woda może spokojnie odparowywać z drewnianej powierzchni.

Na rynku znajduje się mnóstwo preparatów olejowych. Wśród nich bezbarwne, które mogą powodować jedynie lekkie przyciemnienie powierzchni, oraz te barwiące, nadające pożądany kolor. Jest więc do wyboru cała gama kolorów, nie tylko tych drewno imitujących ale również pastelowa paletę. W zależności od efektu jaki jest pożądany, można używać olejów do drewna w formie płynnej lub jako środków chemicznych bardziej skondensowanych.

Na rynku istnieją również mieszanki woskowo-olejowe. Dodają one jeszcze większej trwałości drewnianej powierzchni.