Przeskocz do treści

Różne potrzeby i wymagania – różne rodzaje żelazek

Żelazko to jedno z podstawowych sprzętów AGD w każdym domu, które zwykle jest dość mocno eksploatowane. Wśród dostępnych modeli na rynku trzeba wybrać takie, które będzie spełniało nasze oczekiwania. Najlepiej rodzaj żelazka dostosować do naszych potrzeb i wymagań.

zelazkoRodzaje żelazek

W zasadzie można powiedzieć, że jest ich trzy rodzaje: parowe, systemowe oraz turystyczne. Żelazka tradycyjne, choć dostępne na rynku, wychodzą już z użycia, ponieważ są mało funkcjonalne, długo nagrzewającej się o masywnej stopie, bez możliwości wytwarzania pary.

Żelazka parowe - dominują na rynku, są najczęściej kupowane. Posiadają niewielki zbiorniczek na wodę, dzięki czemu po nagrzaniu woda przechodzi w stan pary, która z kolei ułatwia prasowanie zwilżając ubranie. Popularność tych żelazek wynika z faktu, że są bardzo uniwersalne, a na rynku jest dostępna cała masa różnych ich rodzajów z rozmaitymi dodatkowymi funkcjami, o różnej mocy i stopie czy intensywnością wytwarzania pary. Dodatkowo mają bardzo przystępne ceny. Dostępne są żelazka przewodowe - tradycyjne z kablem oraz bezprzewodowe - posiadające stację dokujące do ładowania albo żelazka z odłączanym kablem.

Żelazka systemowe - posiadające zewnętrzny zbiornik na wodę, tzw. stację parową, połączoną z żelazkiem specjalnym kablem. Cechują się dużym uderzeniem pary. Niektóre modele umożliwiają prasowanie nawet kilku warstw na raz. Duży zbiornik na wodę (w niektórych modelach do 2,5 l) nie wymaga częstego uzupełniania, dzięki czemu prasowanie jest możliwe bez przerwy przez nawet 2 godziny. Żelazka tego typu stanowią już dużo większy wydatek, a poza tym ich słaba mobilność może być kłopotliwa i mało praktyczna.

Żelazka turystyczne - niewielkie przez co bardzo wygodne w podróży. Sprawdzają się na wszelkiego rodzaju wyjazdach turystycznych czy służbowych. Są lekkie i poręczne. Co prawda nie mają zbyt dużej mocy, przez co czas prasowania jest nieco dłuższy, ale nie ma to aż tak dużego znaczenia w podróży. Żelazka turystyczne są też dość tanie.