Przeskocz do treści

Środki ochrony roślin i ich bezpieczne stosowanie

Zwalczanie szkodników ma ogromne znaczenie dla utrzymania zdrowego i wydajnego gospodarstwa. Obecność szkodników może sygnalizować niekorzystne warunki w uprawach, na przykład brak środków owadobójczych lub chemicznych stosowanych przeciwko szkodnikom. Najlepszym sposobem ochrony upraw przed owadami i innymi szkodnikami jest zapobieganie ich przedostawaniu się do upraw. Nie zawsze jest to jednak możliwe lub praktyczne dla rolników, którzy mieszkają w społecznościach o ograniczonym dostępie do pestycydów. W takich przypadkach stosowanie środków ochrony roślin może być jednym z najskuteczniejszych sposobów utrzymania patogenicznych i pożytecznych owadów w ryzach. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o środkach ochrony roślin i ich bezpiecznym stosowaniu.

Co to są środki ochrony roślin?

środki ochrony roślin

Środki ochrony roślin z ogrodniczy.com to substancje chemiczne, które zapobiegają i zwalczają owady, choroby i roztocza. Środki ochrony roślin występują w różnych formach - mogą to być płyny, proszki lub granulki. Po zastosowaniu na glebie produkty te nazywane są pestycydami. Pestycydy mogą być syntetyczne lub naturalne.

Kiedy i jak stosować środki ochrony roślin?

Aby pestycydy były najbardziej skuteczne, należy je stosować, gdy rośliny są w około 1/4-1/3 rozwinięte. Ponieważ pestycydy są substancjami chemicznymi o działaniu systemicznym, są wchłaniane przez roślinę i rozprowadzane po całej roślinie, łącznie z jej korzeniami. Z tego powodu bardzo ważne jest dokładne mycie wszystkich owoców i warzyw przed spożyciem. Większość pestycydów jest rozpuszczalna w wodzie, na bazie oleju lub wosku, ale niektóre są oleiste, lepkie lub śliskie w dotyku. Związki te mogą pozostawać w ziemi przez lata i wpływać na środowisko, w tym na wody gruntowe, glebę i wody powierzchniowe.

Dlaczego warto stosować środki ochrony roślin?

Wielu insektom i chorobom można zapobiegać, stosując środki ochrony roślin. Zapobiegawcze zwalczanie owadów, takich jak mszyce, jest często bardziej skuteczne niż zwalczanie po fakcie, ponieważ jest zwykle mniej kosztowne. Owady powinny być zwalczane w miarę ich osiedlania się. Dzięki stosowaniu środków ochrony roślin, warzywa i owoce można zebrać w nienaruszalnym stanie.