Przeskocz do treści

Wady i zalety posiadania basenu ogrodowego

Najlepszym sposobem na orzeźwienie i ochłodzenie organizmu podczas letnich upałów jest zanurzenie się w chłodnej wodzie. Jeszcze lepiej jest, gdy taka możliwość istnieje w obrębie własnego ogrodu. Posiadanie własnego basenu jest dużym komfortem dla osób szukających skutecznego sposobu na schłodzenie rozgrzanego organizmu. Basen w ogrodzie to także niesamowita frajda dla najmłodszych. Niemniej jednak, warto liczyć się z tym, że posiadanie własnego basenu może niekiedy okazać się nieco kłopotliwe.

Posiadanie własnego basenu ogrodowego

Wiele osób decydujących się na kupno basenu, miewa problemy z wyborem tego, który będzie dla nich najbardziej odpowiedni. Producenci oferują baseny w trzech głównych kategoriach. Są to baseny dmuchane, rozporowe oraz stelażowe. Baseny dmuchane zazwyczaj są przeznaczone dla maluchów. Ich rozmiar jest niewielki, a cena niewygórowana. Baseny na stelażu to opcja dla najzamożniejszych i posiadających odpowiedni teren. Są to bowiem baseny, które scharakteryzować można jako te najlepsze, największe, najtrwalsze, a co za tym idzie, najdroższe. Opcją pośrednią jest basen rozporowy, który, mimo że swoją okazałością nie dorównuje basenom stelażowym, pozwala na pływanie czy nurkowanie. Basen rozporowy jest także produktem, którego ceny nie są nieosiągalne dla większości osób. I choć wydawać by się mogło, że posiadanie tego typu basenu to same udogodnienia, warto przyjrzeć się także tej drugiej, nieco kłopotliwej stronie posiadania własnego basenu.

Jakie są wady posiadania własnego basen?

Wydawać by się mogło, że nie ma żadnych. Warto jednak spojrzeć na sprawę posiadania własnego basenu obiektywnie. Wypełniony wodą basen to obciążenie, które wynosi od kilkuset kilogramów do nawet kilku ton. Należy zatem być świadomym tego, że po zakończeniu sezonu letniego i złożeniu basenu, zostawi on po sobie ślad w postaci wgniecionego i wyschniętego trawnika. Osoby, które niemalże nabożnie dbają o wygląd trawy w swoim ogrodzie, mogą przeżyć niemały wstrząs. Oprócz tego, całkowite wypełnienie basenu wymaga nalania sporej ilości wody, co w okresie suszy nie jest pożądane. Ostatnią rzeczą jest, która posiadaczom własnych basenów może przysporzyć nieco kłopotów, jest konieczność stałej kontroli czystości wody, a także jej regularna filtracja i zasilanie środkami przeciw powstawaniu glonów.