Przeskocz do treści

Wentylacja a okna energooszczędne

stylowe energoooszczędne okna

Wraz z oknami energooszczędnymi, bardzo często pojawia się problem wentylacji. Bez niej szyby we wspomnianych oknach bardzo szybko pokryją się wilgocią. Taki stan rzeczy pojawia się dlatego, ponieważ okna te są wręcz hermetyczne, co uniemożliwia wydostanie się wilgoci na zewnątrz.

Drewno czy plastik?

Problem ten obejmuje zarówno drewniane okna energooszczędne, jak też ich plastikowe odpowiedniki. Jeszcze kilka lat temu standardem były okna z zamontowanymi wywietrznikami. W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii wymuszają wręcz na inwestorach zakupienie okien bez jakichkolwiek elementów wietrzących. Jest to sprawa dyskusyjna, gdyż podobne zachowania bardzo często doprowadziły do wielu zatruć i wypadków.

Jak wywietrzyć dom?

Jeśli w danym domu są zainstalowane energooszczędne okna, konieczne jest wprowadzenie jednego z dwóch poniższych rozwiązań:

  1. Wywietrzniki - jest o nich mowa powyżej - okna z wywietrznikiem można zamówić bezpośrednio u producenta. Niestety ich zainstalowanie wiąże się z koniecznością utraty pewnej, choć niewielkiej ilości ciepła. Strata ta jest nieodwołalna.
  2. Pompy ciepła - zamiast energochłonnych wywietrzników, można zainstalować tak zwane pompy ciepła. Są to dość proste układy ciągów powietrza o maksymalnej powierzchni stycznej. Dzięki niej ciepło jest oddawane przez powietrze opuszczające budynek i przekazywane powietrzu, które do budynku wpada. Oczywiście taki układ posiada urządzenia wymuszające obieg powietrza w kanałach.

Jak wietrzyć, by nie stracić?

Okna energooszczędne wcale nie muszą być jednak wyposażone w zaawansowane układy wentylacyjne. Wystarczy kilka prostych kroków, by efektownie wywietrzyć pomieszczenie i jednocześnie - nie stracić dużo energii cieplnej:

  • Otwarcie okien powinno odbyć się w momencie, gdy w domu jest najchłodniej (a więc rano).
  • Wietrzenie powinno być krótkotrwałe, ale jednocześnie efektowne. W przeciwnym razie straty ciepła będą zbyt duże.
  • W przypadku np. kuchni, nie obejdzie się bez dodatkowych systemów wentylacyjnych, takich jak na przykład okapy.

Artykuł powstał przy udziale firmy Witraż producentem energooszczędnych okien drewnianych oraz aluminiowych.