Przeskocz do treści

Zakup mieszkania z rynku wtórnego – jego wady i zalety

Sprzedaż mieszkań w Polsce wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórego. Zwłaszcza mieszkania z tego drugiego rynku cieszą się dużą popularnością. Trzeba jednak wiedzieć, że rynek wtórny oprócz zalet ma także swoje wady.

Zalety rynku wtórnego

Podstawową zaletą rynku wtórnego jest możliwość zakupu mieszkania, które można dokładnie obejrzeć przed zakupem. W przypadku rynku pierwotnego decyzję podjąć trzeba jedynie na podstawie planów i wizualizacji. Kolejną zaletą jest możliwość dokładnego sprawdzenia okolicy wokół mieszkania, a także poznanie najbliższych sąsiadów.

Wady rynku wtórnego

wnętrze mieszkaniaJak wspomniano na wstępie rynek wtórny ma także swoje wady. Jedną z nich jest dodatkowy podatek jaki należy zapłacić od nabycia nieruchomości. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera dodatkowego podatku płacić nie trzeba. Inną wadą jest także stan budynku. Np. mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu na rynku wtórnym często są w blokach, które wymagają remontu. Jeśli chodzi o mieszkania nowe na sprzedaż we Wrocławiu takiej konieczności nie ma.

Istotny jest budżet

Oczywiście w kwestii zakupu mieszkania wszystko rozbija się o pieniądze. Mieszkania z rynku wtórnego są oczywiście tańsze od tych z rynku pierwotnego. To także jest jeden z głównych powodów, dla których większość osób decyduje się na zakup mieszkania właśnie z rynku wtórnego.

Oczywiście to jakie mieszkanie zostanie zakupione zależy od kilku czynników. Dla każdego kupującego mogą to być zupełnie inne czynniki. Dlatego każdy dokonuje takiego wyboru, który najlepiej spełni oczekiwania i wymagania.