Przeskocz do treści

Do jakich ogrodów pasują doniczki betonowe?

Donice betonowe mogą pasować do szerokiej gamy stylów ogrodów, a dzięki ich trwałości, wszechstronności i nowoczesnej estetyce są one obecnie bardzo popularne. Przy podejmowaniu decyzji, czy donice betonowe nadają się do Twojego ogrodu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oto one!

Współczesne ogrody

Donice betonowe mają elegancki i nowoczesny wygląd, który dobrze sprawdza się we współczesnych i minimalistycznych projektach ogrodów. Takie doniczki betonowe na rośliny mają czysty i wyrafinowany wygląd, który uzupełnia nowoczesne elementy architektoniczne.

Ogrody w stylu minimalistycznym

Również zastosowanie doniczek betonowych będzie wspaniałym wyborem do ogrodów minimalistycznych, ponieważ dobrze wpisują się one w ich styl. Są bardzo proste i mogą podkreślić takie przestrzenie swoim wyglądem.

Ogrody industrialne

Beton jest materiałem używanym często w przestrzeniach industrialnych, nazywanych też loftowymi albo przemysłowymi. Gdy wobec tego planuje się zastosowanie takiego właśnie stylu ogrodowego, dobrym wyborem może być zakupienie donic betonowych, najlepiej o surowym wyglądzie betonu.

Ogrody klasyczne

W ogrodach tego rodzaju można zastosować donice betonowe w dekoracyjnych wariantach, na przykład z rzeźbieniami. Można je umieszczać symetrycznie, aby obramować wejścia, chodniki albo wykonać z nich ozdobny kwietnik.

Ogrody azjatyckie

Donice betonowe można wykorzystać do stworzenia stylowych ogrodów w azjatyckim stylu. Można je wypełnić tradycyjnymi roślinami, takimi jak bonsai lub trawami ozdobnymi.

Ogrody w stylu śródziemnomorskim

Donice betonowe, głównie te malowane na biały kolor, mogą być znakomitym wyborem do ogrodów mających śródziemnomorski styl. Można także zdecydować się na doniczkę betonową na rośliny w klasycznym stylu, na przykład z ozdobnymi uszami czy też z motywem ornamentu.

O czym warto pamiętać przy wyborze donic betonowych?

Używając doniczek betonowych w ogrodzie, należy pamiętać o następujących kwestiach:

Waga – donice betonowe są ciężkie, dlatego należy dokładnie zaplanować ich rozmieszczenie. Po wypełnieniu ziemią i roślinami ich przemieszczanie może być trudne.

Drenaż – doniczki powinny mieć odpowiednie otwory drenażowe, aby zapobiec zaleganiu wody.

Wysokość – betonowe doniczki mogą mieć różne wysokości, dlatego można dopasować je do danego miejsca, na przykład wykorzystać je jako odgrodzenie danej przestrzeni od innej.

Odporność na warunki atmosferyczne – donice betonowe mogą wytrzymać różne warunki pogodowe, ale zmiany temperatur z czasem mogą powodować pękanie. 

Wybór roślin – należy dobrać takie, które odpowiadają rozmiarowi i stylowi betonowych doniczek. W dużych donicach można sadzić krzewy i małe drzewa, natomiast w mniejszych doniczkach można sadzić rośliny jednoroczne, wieloletnie lub zioła.

Konserwacja – z czasem na doniczkach betonowych może pojawić się brud oraz osady. Regularne czyszczenie i malowanie takich donic może pomóc zachować ich atrakcyjny wygląd.

Pamiętając o powyższych kwestiach, można wybrać najlepsze doniczki betonowe do swojego ogrodu, aby prezentował się on efektownie!