Przeskocz do treści

Czy bonsai można trzymać na dworze?

Roślinny ogródkowe, ale i domowe są bardzo popularne. Wiele osób chce udoskonalić design swoich pomieszczeń i podwórek poprzez ulokowanie tam trochę zieleni. Warto również podkreślić, że nawet osoby z małymi balkonami mogą sprawić, że przestrzeń będzie prezentowała się przepięknie w towarzystwie roślin i drzewek. Co więcej, rośliny są źródłem tlenu i znacząco wpływają na jakość  powietrza.

Drzewko bonsai - gdzie kupić swoje pierwsze?

Drzewko bonsai w Polsce od wielu lat przybiera na popularności. Jest to spowodowane faktem, iż jest to przepiękna ozdoba do każdego pomieszczenia, balkonu i ogrodu. Jednak gdzie tak właściwie powinno się kupić swoje pierwsze bonsai? Wiele osób decyduje się na zakup drzewek w supermarketach, co może okazać się dużym błędem. Okazuje się bowiem, że atrakcyjna cena rośliny to wcale nie najważniejszy aspekt. Bonsai z marketu często znajduje się w bardzo słabej ziemi, którą powinno się od razu wymienić. Niestety mało osób o tym wie albo po prostu olewa zalecenia specjalistów, co kończy się opadnięciem listków z bonsai. Taka roślina jest już mało atrakcyjna i pozbawiona swojego blasku. Warto więc kupić swoje pierwsze bonsai w sklepach ogrodniczych lub internetowych. Jednak przed podjęciem decyzji należy przeczytać opinię innych klientów, aby być pewnym, że to będą dobrze zainwestowane pieniądze.

Czy bonsai ma kilka gatunków?

Bonsai to gatunek rośliny, który ma wiele podgatunków. Co więcej, każdy z nich wymaga innej pielęgnacji, innego rodzaju gleby oraz potrzebuje innej ilości słońca do zakwitnięcia listków. Niestety wiele osób wybierając swoje pierwsze drzewko bonsai kieruje się w szczególności wyglądem rośliny, co jest bardzo dużym błędem. Okazuje się bowiem, że każdy gatunek bonsai ma inne wymagania, które należy spełnić, aby roślina prawidłowo rosła. Warto podkreślić, że znaczącym aspektem jest przymus do trzymania drzewka na zewnątrz, w nasłonecznionym miejscu w okresie letnim i wiosennym. Co więcej, ważne jest, że każdy gatunek bonsai potrzebuje innego nawodnienia i innej gleby. Niestety wiele osób nie ma o tym pojęcia i nie stosuje się do wskazówek profesjonalistów. Skutkiem tego jest obumarcie rośliny lub doprowadzenie jej do stanu, z którego ciężko będzie ją na nowo "ożywić".

Czy bonsai można trzymać na dworze?

Wiele osób przed zakupem bonsai zastanawia się, gdzie tak właściwie najlepiej umiejscowić to drzewko. Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest wcale jednoznaczna. Bonsai bowiem latem i wiosną powinno znajdować się na świeżym powietrzu i mieć duży dostęp do światła naturalnego, czyli do słońca. Jednak w okresie zimowym i jesiennym bonsai powinno znajdować w pomieszczeniu, aby nie zmarzło. Jeżeli więc nie ma się warunków zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz nie powinno się decydować na zakup bonsai, gdyż po czasie drzewko po prostu straci wszystkie liście. Warto również podkreślić, że drzewko bonsai można bardzo łatwo wysuszyć lub przelać. Jest to bowiem roślina, która wymaga regularnego podlewania. Już nawet małe zaniedbania mogą doprowadzić bonsai do złej kondycji.