Przeskocz do treści

Dezynfekcja miejsc pracy

Bardzo dużo firm przeszło na tryb pracy zdalnej, głównie ze względów bezpieczeństwa i troski o swoich bliskich. W takiej sytuacji głównym narzędziem pracy staje się komputer, dlatego również trzeba zadbać o jego odpowiednią dezynfekcję. Należy to robić bardzo ostrożnie oraz umiejętnie, aby nie uszkodzić sprzętu, oraz nie zepsuć plastikowej obudowy. Po pierwsze warto wyłączyć komputer i odpiąć wszystkie kable, odłączyć klawiaturę. Po drugie trzeba przetrzeć klawiaturę najlepiej bawełnianą szmatką ze specjalnym płynem do czyszczenia sprzętu komputerowego (z alkoholem izopropylowym) lub po prostu lekko zwilżyć ściereczkę płynem antybakteryjnym. Do samodzielnego czyszczenia pod żadnym pozorem nie wolno używać wody z mydłem, przez to zaleje się klawiatura lub doprowadzi do zniszczenia laptopa. Elementy elektroniczne na przykład płyta główna może po czasie rdzewieć, co w trakcie użytkowania spowoduje uszkodzenie laptopa lub nawet doprowadzi do zwarcia.

Praca w przypadku koronawirusa wśród ludzi

Aby zapewnić właściwe warunki higieniczno-sanitarnych w czasie pracowania w stanie epidemii, niezbędna jest współpraca trzech stron: pracodawcy, pracowników oraz także mieszkańców. Pracodawca ma za zadanie zapewnić odpowiednie środki ochrony osobistej. Zarówno powinno się przeszkolić wszystkich pracowników i przypomnieć podstawowe zasady higieny oraz jak często zmieniać maseczki, rękawiczki (w tym też instrukcję poprawnego zdejmowania). Następnie powinno się zaalarmować pracowników o odpowiednim odstępie między sobą, a także na właściwy sposób postawy w przypadku choroby lub podejrzenia kontaktu z zakażonym. Pracodawca musi wyposażyć pracownika w środki ochrony osobistej i środki czystości (rękawiczki, maseczki, płyn do dezynfekcji).

Co robić z zużytymi rękawiczkami oraz maseczkami?

Wszystkie materiały, które służą do przecierania powierzchni przy dezynfekcji, zalecane jest wkładanie ich do szczelnej torebki i po zakończonej pracy zawiązanie i wrzucenie do czerwonego pojemnika na śmieci wymagające ostrożnego traktowania. Powinno się również przestrzegać zasad higieny w trakcie spożywania posiłków lub picia, za każdym razem myć ręce przed spożyciem jedzenia oraz zażywaniem leków.