Przeskocz do treści

Kawa – od ziarenka do napoju

Kawa to trunek o niesamowitych właściwościach. Wiele osób pasjonuje się zarówno wiedzą na temat jej pochodzenie jak i metodami parzenia tego ziarna. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ sposób, w jaki działa na ludzki organizm jest fascynujący, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak z rośliny kawa stała się napojem, bez którego większość ludzi nie wyobraża sobie poranka.

Skąd wzięła się kawa

Kawa jako roślina była znana już tysiąc lat przed naszą erą, jednak dopiero w XVI wieku została upowszechniona jako napój. Już wtedy kawa wywarła ogromne wrażenie na ludziach. Wrażenie to było na tyle silne, że w wielu państwach kawa została zabroniona. Było to spowodowane tym, że została ona uznana za używkę z racji na to, że ma ona właściwości pobudzające, a także uzależniające. Warto tu wspomnieć o tym, że początkowo w krajach bliskiego wschodu kawa była dodawana w ziarnach do niektórych potraw, nie znano wówczas jeszcze kawy, jaką mamy na myśli dziś. Kawa w formie napoju została zapoczątkował dopiero gdy dotarła na stary kontynent czyli do Europy. Jako pierwsi mieli okazję jej skosztować Francuzi, wkrótce jednak moda na kawę dotarła także do Włoch a stamtąd rozprzestrzeniła się już na całą Europę. Faktem jest to, że nawet gdy kawa była podawana w formie naparu, niewiele miała ona wspólnego z dzisiejszym postrzeganiem kawy.

Urządzenie pomocne w parzeniu kawy

Dzisiaj picie kawy stało się na tyle poważnym zajęciem, że powstał nawet specjalny zawód, który zajmuje się parzeniem kawy i jest nim nikt inny jak barista. Co więcej, również wśród laików rośnie świadomość tego, w jaki sposób powinno się parzyć kawę, aby wydobyć z niej głębię aromatu oraz smaku. Do tego, aby odpowiednio zaparzyć kawę niezwykle pomocne mogą okazać się kawiarki, czyli urządzenia przeznaczone dokładnie do tego, aby parzyć kawę. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych modeli kawiarek, dlatego wybór tej najlepszej może okazać się niemałym wyzwaniem. Zatem w przypadku zakupu nowej kawiarki (lub też pierwszej kawiarki) warto mieć pod ręką kogoś kto się na tym zna. To może pomóc uniknąć oszustwa oraz wydania niepotrzebnie dużej sumy.