Przeskocz do treści

Nasiona na kiełki, czyli własna hodowla

Pewnie większość osób spotkała się w najróżniejszych sklepach spożywczych z kiełkami. Te malutkie warzywa są dziś naprawdę popularne i to nie tylko dlatego, że stanowią źródło witamin. Przede wszystkim są smaczne. Co warto o nich wiedzieć i w jaki sposób wyhodować kiełki w domu?

Nasiona na kiełki

W sklepach można zakupić gotowe kiełki, które sprzedawane są w plastikowych pojemnikach. Okazuje się jednak, że lepszym i przede wszystkim bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wyhodowanie kiełków w domu. Czasami na półkach sklepowych spotkać można pleśniejące czy gnijące kiełki. Dodatkowo, uprawa tych warzyw przeważnie przebiega na większą skalę, dlatego też nie mają one dostępu do światła. Tym samym tracą one swoje niezwykłe właściwości. Wyhodowanie kiełków jest bardzo proste. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w dobrej jakości nasiona.

Hodowla kiełków

W sklepach ogrodniczych przez cały rok można zakupić dobrej jakości nasiona przeznaczone specjalnie na kiełki. Oczywiście te małe warzywa można wyhodować także z nasion cebuli, soi czy soczewicy. Warto jednak zwracać uwagę na kilka aspektów. Nasiona powinny przede wszystkim posiadać certyfikat ekologiczny. Zdecydowanie odradza się zakup nasion, które były w jakikolwiek sposób zaprawiane substancjami chemicznymi. Sam wysiew kiełków jest bardzo prosty. Na początek nasiona trzeba dokładnie opłukać, a potem namoczyć. Kolejnym krokiem jest umieszczenie ich w plastikowym pojemniczku. Warto zadbać o to, aby nasiona miały stały dostęp do powietrza i światła. Kiełki można wykorzystywać w kuchni już po 5 dniach od posiania. Bardzo często są one dodawane do najróżniejszych sałatek czy kanapek. Jeśli chodzi o przechowywanie kiełków, to zaleca się trzymać je w lodówce. W ten sposób dłużej zachowają świeżość.

Kiełki są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Specjaliści potwierdzają, że zawierają zdecydowanie więcej witamin i niezbędnych składników niż zwykłe warzywa. Warto zatem wprowadzić je na stałe do codziennej diety. Niedrogie są nasiona na kiełki, dlatego nie wiąże się to z dużym wydatkiem finansowym.