Przeskocz do treści

Rodzaje umywalkowych syfonów

Syfony do umywalki to element stricte funkcjonalny, który - ze względu na swe zastosowanie - nie jest zbyt dobrze widoczny w domowej aranżacji. Mimo to od jego konstrukcji bardzo dużo zależy, gdyż ma ona wpływ na specyfikę pracy umywalki i całego odpływu.

Syfon butelkowy - standard w wielu polskich domach

Butelkowy syfon do umywalki to najpopularniejsze rozwiązanie. Sanitariat ten zamknięty jest w specjalnej, pionowej obudowie, która jak sama nazwa wskazuje przypomina butelkę. Na dole syfonu znajduje się specjalny zbiornik, który pełni rolę tak zwanego zamknięcia wodnego. Zaletą tego rozwiązania jest jego minimalistyczny kształt. Butelkowy syfon umywalkowy zajmuje niewiele miejsca i sprawdza się zwłaszcza w małych łazienkach, w których umywalka zabudowana jest z uwzględnieniem jak największej oszczędności przestrzeni.

Syfon rurowy - klasyczne i funkcjonalne rozwiązanie

Rurowy syfon umywalkowy to dość specyficzna konstrukcja, która spotykana jest jeszcze w klasycznie urządzonych domach i mieszkaniach. Kształt syfonu przypomina literę U, dzięki czemu łatwo za jego pomocą... odetkać zlew. Aby to zrobić wystarczy po prostu odłączyć kolanko i usunąć wszelkie pozostałe w instalacji zanieczyszczenia. Jest to jeden z powodów dla których warto syfony te instalować w kuchni, gdzie ilość zanieczyszczeń jest największa. Nic więc dziwnego, że rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w zlewozmywakach o konstrukcji zabudowanej.
Niestandardowe konstrukcje syfonów

Często zdarza się, że z powodu warunków miejscowych konieczne jest zastosowanie unikalnego rodzaju syfonu, który sprawdzi się wyłącznie w specjalistycznych rozwiązaniach. W ten sposób można podłączyć do sanitariatu wannę, brodziki, a także umywalki nablatowe i wiele innych, niestandardowych rozwiązań. Często wykorzystuje się do tej roli syfony przyścienne, których konstrukcja pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Wybór odpowiedniego syfonu do umywalki to kwestia kluczowa przy planowaniu i doborze instalacji sanitarnej. Dzięki niemu można znacząco ograniczyć koszty jej montażu!